Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Call Center

Kastamonu Üniversitesi, Asya’nın en iyi üniversiteleri arasında yerini aldı

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ, 2024 ASYA ÜNİVERSİTELERİ SIRALAMASINA DİKKAT ÇEKİCİ BİR BAŞARI ELDE EDEREK GENEL SIRALAMADA 601+ BANDINDA YER ALDI. KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ, TÜRKİYE GENEL SIRALAMASINDA DA 43. SIRAYI PAYLAŞTI.

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ, 2024 ASYA
Şehrazat Künefe

Kastamonu Üniversitesi, 2024 Asya Üniversiteleri Sıralamasına dikkat çekici bir başarı elde ederek genel sıralamada 601+ bandında yer aldı. Kastamonu Üniversitesi, Türkiye genel sıralamasında da 43. sırayı paylaştı.

Uluslararası ölçekte yükseköğretim kurumlarını değerlendiren ve derecelendiren Times Higher Education (THE) tarafından yayınlanan 2024 Asya Üniversiteleri Sıralamasında Kastamonu Üniversitesi, dikkat çekici bir başarı elde ederek Asya’nın önde gelen yükseköğretim kurumları arasına girmeyi başardı.

THE Asya Üniversiteler Sıralamasında yer almak için yarışan bin 127 üniversite arasından seçilen Kastamonu Üniversitesi, Türkiye’den sıralamaya girebilen 75 yükseköğretim kurumu arasında da dikkat çekti. Kastamonu Üniversitesi, Türkiye’deki üst sıralardaki yerini koruyarak 43. sırayı elde etti.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kastamonu Üniversitesi’nin THE Asya Üniversite Sıralamasında yer almasını, akademik ve idari personel ile öğrencilerin gayretli çalışmalarına bağladı. Kalite standartlarını ve başarı grafiğini artırmayı hedeflediklerini belirten Topal, uluslararasılaşma ve kalite standartları konusundaki desteklerinden dolayı Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a ve YÖK üyelerine teşekkür etti.

Rektör Topal, özverili çalışmaların başarının temelini oluşturduğunu vurgulayarak, bu başarıya katkı sağlayan tüm Kastamonu Üniversitesi çalışanlarına ve öğrencilerine minnettarlığını dile getirdi.

2024 Times Yüksek Öğrenim Asya Üniversite Sıralaması, Asya’daki üniversitelerin performansını değerlendirmek için 18 performans göstergesini kullanıyor. Bu göstergeler, öğretme, araştırma, bilgi aktarımı ve uluslararası görünüm gibi temel misyonları kapsayan kapsamlı bir değerlendirme sunmak üzere yeniden düzenleniyor. Sıralama, Asya’daki üniversitelerin karşılaştırılmasında daha kapsamlı ve dengeli bir yaklaşım sağlamayı hedeflerken, bölgedeki yükseköğrenim kurumları arasında işbirliği ve rekabeti teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu sıralama, yükseköğrenimde mükemmeliyetin tanımlanması ve ölçülmesine önemli bir katkı sağlamakta ve Asya’daki üniversitelerin küresel alandaki konumunu belirliyor.