Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Call Center

Kastamonu’da prostat büyümesi için endoskopik rezum ameliyatı

KASTAMONU’DA PROSTAT BÜYÜMESİ OLUP KULLANDIĞI İLAÇLARDAN FAYDA GÖREMEYEN HASTALAR İÇİN ENDOSKOPİK (KAPALI) REZUM AMELİYATI YAPILMAYA BAŞLANDI.

KASTAMONU’DA PROSTAT BÜYÜMESİ OLUP
Şehrazat Künefe

Kastamonu’da prostat büyümesi olup kullandığı ilaçlardan fayda göremeyen hastalar için endoskopik rezum ameliyatı yapılmaya başlandı.

Kastamonu’da prostat büyümesi sebebiyle kullandığı ilaçlardan fayda göremeyen hastalar kapalı ameliyat olabilecek. Özel Kastamonu Anadolu Hastanesinde prostat büyümesi olup kullandığı ilaçtan fayda görmeyen hastalar için endoskopik (kapalı) rezum ameliyatı yapılıyor.

Rezum yöntemi hakkında bilgilendirmede bulunan Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Sadi Turkan, “Rezum, prostat içine endoskopik cihazla sıcak su buharı vererek prostatın küçültülmesidir. Radyofrekans enerjisi ile oluşturulmuş özel su buharı enerjisi kullanılarak büyümüş prostat dokusunun küçültülmesidir. Prostat kanseri olmayan, prostat büyümesi olan ancak ilaçlardan fayda görmeyen 80 gramdan daha büyük olmayan prostatı olan hastalara Rezum uygulanır. Rezum tekniğinin en önemli avantajlarından biri anestezi yönünden riskli hastalara spinal (belden aşağısının uyuşturulması) veya lokal (bölgesel anestezi) ile yapılabilmesidir. Prostatın büyüklüğüne göre süre değişmekte olup, ortalama 15 dakika sürmektedir” diye konuştu.

Ortalama 1 gün yatış gerektiren ameliyatın ardından 3 ay içerisinde prostatın küçülmeye başladığını belirten Turkan, “Hastalar ameliyat sonrası yaklaşık 3-10 gün arası sondalı kalırlar. Prostatın küçülmesi ameliyattan sonra 3 ay süre ile devam eder. Rezum yönteminin sağladığı avantajlar ise lokal veya spinal anestezi ile uygulanabilir. Cinsel fonksiyonlar zarar görmez. Kanama olmaz ve hastanede yatış süresi çok kısadır, ortalama 1 gündür. Prostat kanseri olan hastalar, prostat iltihabı olan hastalar, penil protezi olan hastalar ve yapay sfinkteri olan hastalara rezum ameliyatı yapılabilir” ifadelerini kullandı.