Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Call Center

Türkiye’nin en soğuk ili olan Bolu’da ürünler soğuktan yandı

GEÇTİĞİMİZ GÜN SIFIRIN ALTINDA ÖLÇÜLEN 6,4 DERECEYLE TÜRKİYE’NİN EN SOĞUK İLİ OLAN BOLU’DA, ERİK, CEVİZ GİBİ AĞAÇLAR VE MISIR, DOMATES GİBİ ÜRÜNLER SOĞUKTAN YANDI.

GEÇTİĞİMİZ GÜN SIFIRIN ALTINDA
Şehrazat Künefe

Geçtiğimiz gün sıfırın altında ölçülen 6,4 dereceyle Türkiye’nin en soğuk ili olan Bolu’da ağaçlardaki meyveler ve toprakta ekili mahsuller soğuktan yandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 1740 Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonundan alınan il ve ilçelere ait meteorolojik parametrelerde, Türkiye’nin en soğuk ili sıfırın alında 6,8 dereceyle Bolu Batı Karadeniz Orman Araştırma Merkezi olarak kayıtlara geçti. Bolu’nun ilçelerinde de soğuk hava etkili oldu. Soğuk hava nedeniyle Mudurnu ilçesinde ağaçlardaki meyveler ve toprakta ekili olan mahsuller soğuktan yandı.

Bu yıl ilçe genelinde meyvelerin az olacağını ifade eden Mudurnu Ziraat Odası Başkanı Sinan Keskin, “Meteorolojinin tahminleri doğru çıktı. Mudurnu’da hava sıcaklığı sıfırın altında 2 derece oldu. Soğuk sonucunda da bağlarımız, ceviz ağaçlarımız, eriklerimiz, kiraz ve vişnelerimiz dahil olmak üzere çoğu meyve ve sebzelerimiz zarar görmüş durumda. Bu sene meyve sebze yiyemeyeceğiz gibi gözüküyor” dedi.

Bahçesindeki ürünlerin soğuktan yandığını ifade eden Yunus Boztimur ise “Gece saatlerinde uyandım. Ağaçların soğuktan yanacağını tahmin ettim. Ateş yaksan yakamazsın. Ceviz, erik ve üzüm bağları gitti. 3 yıldan beri ne ceviz yiyebiliyoruz ne bir elma yiyebiliyoruz. Rabbim hayırlısını nasip etsin” diye konuştu.