Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Call Center

Su ve barış

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ BİYOSİSTEM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ TARAFINDAN DÜZENLENEN BARIŞ İÇİN SUDAN FAYDALANMAK TEMALI DÜNYA SU GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ
Şehrazat Künefe

DÜZCE(İHA) – Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen barış için sudan faydalanmak temalı Dünya Su Günü etkinliği gerçekleştirildi.

İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bekir Çevik; artan su krizinin, ekonomik ve sosyal kalkınmada tehdit olgusuna dönüştüğünü belirterek, dünyada farkındalık oluşturmak için Dünya Su Günü’nde çeşitli etkinlikler gerçekleştirildiğini ifade etti. Suyun bizlere miras bırakılan kıymetli bir değer olduğunu dile getiren Çevik, suyun bilinçli ve tasarruflu kullanılmasının önemine dikkat çekti.

Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aybike Ayfer Karadağ, Dünya Su Günü’nün, 1993 yılından itibaren farklı temalarla kutlandığını söyleyerek, suyun; hayatın başlangıcı ve devamı, yaşamın temeli olduğunu ifade etti. Suyun iyi kullanıldığında bereketli, kötü kullanıldığında savaş, kıtlık, hastalık meydana getirdiğine işaret eden Karadağ, düzenledikleri programla suyu anarken barışı da dile getirmek istediklerini vurguladı.

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir ise suyun hayatın kaynağı olduğunu ifade ederek iklim krizi, nüfus artışı gibi etmenlerin suyu etkilediğini belirterek herkesin Dünya Su Günü’nü kutlayarak, suyun ekonomik ve verimli kullanılmasını tavsiye etti.

Açılış konuşmalarının ardından program, davetli konuşmacıların sunumları ile devam etti. Programa çevrim içi olarak katılan İstanbul Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekai Şen, “İklim Değişikliği ve Ortadoğu Su Kaynakları” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Zekai Şen, bu yılın temasının su ve barış olduğunu söyledi. Dünyada en çok ölümlerin suya bağlı olaylar neticesinde gerçekleştiğini belirten Şen, Türkiye’nin su fakiri ülke olmaya yakın olduğuna işaret etti.

Programın diğer konuşmacısı Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nden Dr. Gonca Karaca Bilgen “Türkiye’de Sürdürülebilir Su Yönetimi ve Politikaları” başlıklı sunumu ile programa katkı sağladı. Hızlı nüfus artışı, gıda talebi, iklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesinin suya baskı yapan faktörler olduğunu söyleyen Bilgen, Türkiye ve dünyadaki su politikaları hakkında önemli değerlendirmelerde bulunarak Bakanlık olarak hayata geçirdikleri projelerden örnekler verdi.

Etkinliğin son konuşmacısı Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Ersoy Yıldırım ise, “Kuraklık ve Küresel İklim Değişikliğinde Sulama Stratejileri ile Sulama ve Verim İlişkileri” adlı sunumunda, bitkinin ihtiyaç duyduğu anda ve ihtiyacı oranında su vermenin çok önemli olduğunu vurguladı. Havzada ikilim değişikliğinin etkilerinden bahseden Yıldırım, su verimliliği hedefleriyle sunumunu noktaladı.