Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Call Center

Savaşçı böcekler doğaya salındı

DÜZCE’DE ÖZELLİKLE KESTANE AĞAÇLARINA ZARAR VEREN GAL ARISIYLA MÜCADELE İÇİN ‘TORYMUS SİNENSİS’ İSİMLİ BÖCEKLER DOĞAYA SALINDI.

DÜZCE’DE ÖZELLİKLE KESTANE AĞAÇLARINA
Şehrazat Künefe

DÜZCE(İHA) – Düzce’de özellikle kestane ağaçlarına zarar veren Gal Arısıyla mücadele için ’Torymus sinensis’ isimli böcekler doğaya salındı.

Düzce’nin Fındıklı Aksu köyünde savaşçı böcekler doğaya salındı. Düzce Valisi Selçuk Aslan ve ilgili kurum müdürlerinin katıldığı programda özellikle kestane ağaçlarında gal oluşumuna neden olan aynı zamanda arıcılık faaliyetlerini de olumsuz etkileyen Gal Arısı ile mücadele eden ’Torymus sinensis’ isimli böcekler doğaya salındı.

Vali Selçuk Aslan, Düzce’nin orman varlığının yüzde 10’unun kestane ağaçlarından oluştuğunu, kestane ağaçlarının verimini yüzde 80 azaltan Gal Arısı zararlısıyla biyolojik ve mekanik mücadelelerin devam edeceğini belirterek; “Hem kadınlarımıza ve annelerimize saygı için hem de çiftçilerimizin telaffuz edebilmesi açısından Gal arısıyla biyolojik mücadele eden ’Torymus sinensis’ böceğinin tarihimizin kadın kahramanlarından olan “Tomris” olarak literatüre kaydedilmesi önerisinde bulunduk” ifadelerinde bulundu.