Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Call Center

Pakistanlı öğrenciler ülkelerini şarkı ve geleneksel halk oyunları ile tanıttı

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. AHMET HAMDİ TOPAL, AY YILDIZ SPOR VE YAŞAM MERKEZİ’NDE DÜZENLENEN “PAKİSTAN GÜNÜ” ETKİNLİĞİNE KATILDI.

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.
Şehrazat Künefe

Kastamonu Üniversitesi’nde düzenlenen “Pakistan Günü” etkinlikte Pakistanlı öğrenciler yöresel şarkı ve geleneksel oyunlarla ülkelerini tanıttı.

Kastamonu Üniversitesi Sağlık, Spor ve Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Öğrenci Topluluğu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye’deki Pakistanlı Öğrenciler Topluluğu tarafından “Pakistan Tanıtım Günü” düzenlendi. Programa Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Atalan, Prof. Dr. Ömer Küçük, Prof. Dr. Kasım Yenigün, Dr. Öğretim Üyesi Hacı Ahmet Şimşek, Dr. Öğretim Üyesi Senem Yetgin, Dr. Öğretim Üyesi Cabir Osmanlı, Prof. Dr. Burhan Baltacı Araştırma Görevlisi Veli Gök, Araştırma Görevlisi Abdulkerim Dik ve çok sayıda akademik personel ile öğrenciler katıldı.

Etkinlikte Pakistan kültürünü ve dilini tanıtan öğrenciler hem şarkı söyleyerek hem de dans ederek geleneksel halk oyunlarını sergileme fırsatı yakaladı. Etkinlikte misafirler, Muhammed İkbal’in Şikayet ve Cevabı kitabından şiirler okunup ve Türkiye dostluğunun tarihini anlatan belgeseli izledikten sonra öğrencilerin hazırladıkları geleneksel Pakistan yemeklerinin tadına baktı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Türkiye’de Pakistan Öğrenci Topluluğu (PAKSTURK) Başkan Yardımcısı Abdullah Zubair Mir yaptı. Başkan Yardımcısı Mir’in ardından kürsüye gelen Dr. Öğretim Üyesi Şimşek, konuşmasında, Pakistan’ın ünlü şairi Muhammed İkbal’in hayatı hakkında katılımcılara bilgi verdi. Şair İkbal’in Mevlana hayranı olduğunu şiirlerinde Mevlana’nın etkisinin görüldüğünü söyleyen Dr. Öğretim Üyesi Şimşek, İkbal’in aynı zamanda modern Türkiye’yi örnek gösteren bir Türk hayranı olduğunu da dile getirdi.

Etkinlikte konuşan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal da Pakistan’ın zengin kültürünü, tarihi mirasını ve gelecek potansiyelini daha yakından tanıma fırsatı bulduklarını söyleyerek, köklü bir medeniyete sahip dinlerin, kültürlerin ve geleneklerin buluşma noktasında olduğuna dikkat çekti.

Rektör Topal, ayrıca Türkiye ile Pakistan arasındaki dostluk ve iş birliği ilişkilerinin de köklü bir geçmişe dayandığını ifade ederek, tarih boyunca karşılıklı saygı, anlayış ve dayanışma temelinde şekillenen ilişkilerin günümüzde de güçlenerek devam ettiğini söyledi.

Kastamonu Üniversitesi olarak, kültürel çeşitliliği ve uluslararası iş birliğini önemsediğini dile getiren Rektör Topal, Pakistan’la olan ilişkilerin daha da güçlendirmek ve derinleştirmek için çeşitli alanlarda ortak projeler ve değişim programlarını hayata geçirmeyi hedeflediklerinin altını çizdi.